Dag för dag
tis 27 okt
Redo för avfärd
Avresa från Skandinavien med nattflyg söderut till Kapstaden.
ons 28 okt
Ankomst till Kapstaden
De första fyra nätterna bor vi i Kapstaden på ett modernt hotell som är centralt beläget i V&A Waterfront-området med gångavstånd till de trendigaste restaurangerna, affärerna och småbutikerna. Vi börjar med en kortare stadstur i Kapstaden innan vi checkar in på vårt hotell under eftermiddagen.
På kvällen går vi ner till restaurangen Sevruga i Waterfront för en gemensam välkomstmiddag.
Boende på Radisson RED Cape Town ().
Frukost (flyg) och middag ingår.
tor 29 okt
Kapstaden och dess omgivningar
Dagen börjar med sovmorgon för de som önskar. För de morgonpigga kan vi rekommendera att ta linbanan upp för Taffelberget som stoltserar med sina 1000 meter över havet. Den 360 graders roterande linbanan ger en fantastisk panoramabild av staden nedanför.
Lagom till lunch beger vi oss gemensamt ner till V & A Waterfront där vi äter lunch på en belgisk restaurang, Den Anker Restaurant. Efter lunch stiger vi ombord på en katamaran och seglar längs med kusten där vi får en bra överblick över staden och Taffelberget samtidigt som vi avnjuter en gin & tonic.
fre 30 okt
Godahoppsudden
Idag går resan till Godahoppsudden, Afrikas sydvästligaste spets, som ofta förväxlas med Afrikas sydligaste spets, Cape Agulhas. Ungefär 200 km söder om Cape Agulhas möts den Indiska Oceanens varma vatten med Atlantens kalla.
Vi tar Chapmans Peak den otroligt vackra kustvägen ner till Godahoppsudden, som är naturreservatet på spetsen av udden. Längs vägen kan vi, om vi har tur, se valar och delfiner! Väl framme stupar klipporna 300 meter vilket ger en dramatisk och vacker vy. Ta gärna bergbanan eller en uppfriskande promenad till toppen för en magnifik panoramavy över havet, ibland bildas en lång vit linje ut mot horisonten och det ser ut som två oceaner möts.
Vi kör vidare till Simons Town och äter lunch innan vi stannar till vid den lilla nationalparken, Boulders Beach. Här har hundratals glasögonpingviner sina häckningsplatser och de som vill kan ta sig ett dopp på den mysiga lilla stranden bredvid. Vi är åter i Kapstaden på sen eftermiddag, middag på egen hand. Vi rekommenderar det trendiga och fashionabla området Camps Bay nere vid havet, strax utanför Kapstaden. I området ligger många av Kapstadens fina restauranger med utsikt över havet och stranden.
lör 31 okt
Ledig dag för egna strövtåg
Hela dagen är ledig för egna aktiviteter. Vi rekommenderar att ni tar båten ut till Robben Island, fängelseön som Nelson Mandela satt fängslad på i 18 år, där man får tillfälle att se Nelson Mandelas lilla cell. Ni kan passa på att spela en golfrunda på någon av Kapstadens vackra golfbanor, ligga på en av de långa vita stränderna och njuta av värmen, besöka Two Oceans Aquarium, shoppa, mm.
Ikväll går vi gemensamt till SPYCED, en Sydafrikansk restaurang med smaker från det kryddrika Cape Malay-köket. Vi börjar med en interaktiv trumsession och äter sedan 12 små rätter. Det brukar råda feststämning med avslappnad stil – maten är utsökt och underhållningen mycket bra!
Frukost och middag ingår.
sön 1 nov
Kapstaden – Stellenbosch
Vi lämnar Kapstaden och kör österut mot Stellenbosch, de sydafrikanska vinernas huvudstad. På vägen dit gör vi ett besök i kåkstaden Langa där vi får lära oss mer om lokalbefolkningen och deras liv.
Vi åker vidare till Mont Rochelle där vi provar gårdens viner och njuter av en god lunch. Nöjda och glada kör vi till vårt hotell som ligger centralt i Stellenbosch, de sydafrikanska vinernas huvudstad.
Boende på Coopmanhuijs Boutique Hotel & Spa ().
mån 2 nov
Historiska vingårdar i vindistrikten
Idag har vi en heldag i vinområdet där vi kommer besöka tre vingårdar. Vi äter lunch tillsammans på en av vingårdarnas restauranger.
tis 3 nov
Stellenbosch
Dagen är ledig för egna aktiviteter i vinlandskapet. Slappna av vid poolen, läs en bra bok i skuggan eller bara njut av de vackra omgivningarna. Kanske vill ni ut på ytterligare vinprovningar? Det finns möjlighet att cykla bland vingårdarna.
ons 4 nov
Stellenbosch – Kapstaden – Durban – Sani Pass
Idag går vi upp tidigt för att ta oss till flygplatsen och flyger vidare till Durban, en av Sydafrikas viktigaste hamnstäder och ligger i provinsen KwaZulu-Natal, Zulufolkets hem.
Det är nu dags för några dagars naturupplevelser i Drakensbergen, bergskedjan som skär genom landet som en mäktig ryggrad från norr till söder. Från Durban kör vi ca tre timmar västerut i riktning mot Sani Pass som ligger i södra Drakensbergen vid Lesothos gräns. Lesotho är ett litet kungadöme, högt beläget i bergen och omringat av Sydafrika.
Boende på Moorcroft Manor Boutique Country Hotel ().
tor 5 nov
Snäva svängar i Sani Pass
En ledig dag för att upptäcka den vackra omgivningen. Vi kommer erbjuda en heldagstur till Sani Pass som utgör gränsen mellan Sydafrika och Lesotho och kan endast passeras med fyrhjulsdrivna bilar. Det är en slingrig och fantastiskt vacker väg som tar en genom bergen upp till passet.
För dem som vill gå på en vandring finns det många fina leder eller så kan man bara sitta och njuta av naturen från hotellets terrass.
fre 6 nov
Sani Pass - St. Lucia
Efter en välsmakande frukost beger vi oss till vår nästa destination, St. Lucia, en UNESCO-skyddad liten stad i en marin nationalpark, våtlandsreservatet i Simangaliso, norr om Durban vid Indiska oceanen.
I St. Lucia checkar vi in på vårt hotell som ligger centralt i den lilla staden, här kommer vi njuta av det tropiska klimatet.
Boende på Umlilo Lodge ().
lör 7 nov
Låt era egna intressen styra i St. Lucia
Hela dagen är fri till diverse aktiviteter. Ni kan sola och bada vid poolen, strosa runt i den mysiga staden eller boka någon av de aktiviteter som finns att välja mellan. Vi rekommenderar att ni åker på en heldagsutflykt till Cape Vidal. Det är ca tre mil till udden och på vägen kan man se antiloper och giraffer och en mängd andra djur. Till denna udde åker man för att njuta av de enorma orörda sandstränderna som är milslånga och inbjuder till bad och snorkling. Ekosystemet här är mycket känsligt och guiden berättar hur hela systemet fungerar. Här ute får ni en picknicklunch och det finns möjlighet att bada, snorkla samt njuta av de stora sanddynerna och de fina stränderna.
På seneftermiddagen samlas vi åter för en två timmars kryssning i solnedgången. Floden är full av krokodiler, flodhästar och en mängd färgsprakande fågelarter och vi njuter av en fridfull, härlig kväll i natursköna omgivningar.
sön 8 nov
St. Lucia – Thanda Private Game Reserve
Vi åker vi vidare till en av Afrikas bästa privatägda safariparker. Thanda Private Game Reserve ägs av den svenske affärsmannen Dan Olofsson och är 14 000 hektar stort. Vi bor i kolonialinspirerade safaritält och helpension samt utvalda drycker (lokala öl och spritsorter samt husets röda och vita vin) ingår. Här ingår även sex safariturer i öppna Landrovers med utbildad guide och spårare samt en föreläsning om noshörningar. Alla tält har ett soldrivet system som gör att det finns varmt vatten och belysning. Förövrigt är campen fri från elektricitet så här får vi en äkta afrikansk safariupplevelse. Lägret är inte inhägnat så det kan mycket väl hända att djuren stryker igenom på natten!
Vi kommer fram lagom till lunch och har vår första safari under eftermiddagen. Detta är för många en av resans höjdpunkter. Nu spanar vi efter ”The Big Five” (lejon, leopard, elefant, buffel och noshörning) och vår ranger berättar om allt vi ser, både smått och stort. Strax innan solnedgången stannar vi till mitt i bushen och avnjuter en kall sundowner drink, innan vi fortsätter vidare i mörkret med lamporna tända. Om vädret tillåter så avslutas kvällen med en Bomamiddag under bar himmel.
Frukost, lunch och middag ingår.
mån 9 nov
Afrika när det är som bäst
Vi beger oss ut för en morgonsafari vid soluppgången. Därefter återvänder vi till lodgen för en välförtjänt frukost och har sedan tid för att vila upp oss eller ta ett dopp i poolen. Under förmiddagen kommer en noshörningsexpert där vi kommer få lära oss hur man jobbar för att bevara dem, hur man skiljer på svarta och vita noshörningar samt bestämmer ålder och kön.
När temperaturen börjar sjunka vaknar djuren till liv och möjligheten att få se dem är mycket större än under den varma dagen. Under eftermiddagen beger vi oss därför ut i det lummiga landskapet igen för att söka efter fler djur. Efter safarin åker vi tillbaka till lodgen för att äta en god middag.
Frukost, lunch och middag ingår.
tis 10 nov
Upplevelser man inte får nog av
Idag har vi ytterligare en hel dag med safari. Vi spanar efter allt som rör sig på morgon– och eftermiddagssafarin! Däremellan äter vi gott och njuter av allt lodgen har att erbjuda. Med mängder av safaribilder och spännande upplevelser avslutas dagen med en drink i solnedgången och en härlig middag.
Frukost, lunch och middag ingår.
ons 11 nov
Dags att summera
Vi startar dagen med en sista safaritur i Thandas viltreservat. Väl tillbaka på lodgen äter vi den uppdukade frukosten och packar sedan ihop våra saker och checkar ut. På vägen till flygplatsen stannar vi till i Umhlanga, norr om Durban, på lyxhotellet The Oyster Box Hotel där vi avnjuter en avslutningslunch.
Hotellets hisnande miljö precis vid strandkanten, tropiska trädgårdar och koloniala charm gör det till ett paradis. Vi rekommenderar starkt att ni förlänger resan med tre nätter på detta vackert belägna hotell. Läs mer om våra förlängningar här!
För er som inte förlänger fortsätter vi till flygplatsen där vi flyger med nattflyg hem till Sverige. Med oss i bagaget har vi härliga minnen av vårt äventyr i Sydafrika.
Frukost, lunch och middag (flyg) ingår.
tor 12 nov
Hemkomst
Efter en resa med många upplevelser och intryck landar vi idag i Skandinavien igen.
Anmälan
En anmälningsavgift på 3 000 kr per person betalas i samband med anmälan. Resan kan bli fullbokad snabbt och vi förbehåller oss att då inte acceptera några vidare anmälningar.
Minimum 14 personer, maximum 24 personer. Vid för få anmälningar kan resan ev. ställas in.
Med reservation för ändringar i pris, program och gruppens storlek.
Vissa mindre ändringar kan förekomma. Restauranger och vingårdar som är med i programmet kan ändras beroende på tillgång och säsong.
Ej barn under 12 år.