Boka din resa till Sydafrika med en specialist!

Trygghet med erfarna resespecialister

Vår filosofi är att ni ska få en så minnesvärd resa som möjligt! Vi som arbetar på Sydafrikaresor har mångårig erfarenhet av våra destinationer och besöker dessa regelbundet för att bibehålla och utveckla vår expertkunskap. Tack vare vår kunskap och erfarenhet kan vi erbjuda de bästa alternativen och unika upplevelser. Alltid med hög servicenivå. Med vår hjälp kan ni koppla av inför och under er resa!

Det personliga samtalet är viktigt för oss, allt för att er resa ska bli så bra som möjligt och för att säkerställa att resan blir som ni önskar. Oavsett budget, ålder eller intresse hittar vi en resa som passar just er. Oavsett om ni precis påbörjat er tankar kring en Afrikaresa eller om det är dags för avfärd är vi här för er. Välkommen till oss med er förfrågan!

Vi är störst i Skandinavien på resor till södra Afrika

Vi förmedlar i första hand paketresor och kompletta researrangemang men bokar även enbart flyg, boenden och aktiviteter. Vi erbjuder populära rundresor med guide och skräddarsyr resor åt de som vill resa på egen hand. Vi paketerar även gruppresor åt företag och intresseorganisationer.

Sydafrikaresor i Helsingborg AB startades 2003 och vi växte snabbt till den position företaget har idag som Skandinaviens största arrangör av paketresor till Sydafrika. Ni reser tryggt med vetskapen om att ni är ni skyddade av paketreselagen och att vi har ställt garantier hos Kammarkollegiet. Om er resa skulle bli inställd eller avbruten på grund av att företaget går i konkurs eller drabbas av insolvens kan ni få ersättning. Utöver paketreselagen och garantier hos Kammarkollegiet har vi en finansiellt stark ägarkoncern med AAA Rating och är medlemmar i SRF, Svenska Resebranschföreningen.

 

AAA Högsta kreditvärdighet logga Medlem i SRF, Resenärens Trygghet. Logga IATA. Logga

Vårt sociala ansvar

Vi får inte glömma att djuren i Afrika genom åren har utsatts för människors rovdrift – idag finns det många projekt som drivs av eldsjälar för att bevara och återinföra hotade arter i naturen. Vi stöder en del av dessa projekt dels finansiellt genom direkta donationer, dels genom att inkludera besök där på våra egna resor så att de får intäkter och samtidigt ger er resenärer möjlighet att komma nära de djur som omhändertas här.

Vi vill uppmuntra er som reser på egen hand att ta er tid att besöka dessa projekt. Det kostar inte mycket och är lärorikt och mycket uppskattat. Vi har noga valt ut de hotell och andra samarbetspartners efter deras miljöprofil och de projekt de driver. Vårt främsta CSR projekt är vårt engagemang i Star for Life som jobbar både med barnens självkänsla och att deras drömmar kan slå in. På så vis kan de avsluta skolan och ha möjlighet att studera vidare och bygga en framtid för sig själv och Sydafrika.

Prospers nyckelringar

Alla våra resenärer som reser till Sydafrika och södra Afrika får en nyckelring utformad efter vår logga, en gepard. Dessa unika, handgjorda små konstverk tillverkas i en av Kapstadens kåkstäder av en man vid namn Prosper och hans medhjälpare. Varje gepard tar cirka en timme att göra. Samarbetet mellan Sydafrikaresor och Prosper ger arbetstillfällen till arbetslösa i kåkstäderna och intäkten per gepard är tillräckligt för ett mål mat.

När ni reser runt i landet kommer ni att se flera personer som liksom Prosper livnär sig på att skapa och sälja dessa hantverk. Genom att köpa souvenirer av lokalbefolkningen gör ni stor skillnad i deras vardag. Vissa projekt är större, andra mindre. Alla gör skillnad.

Kanelbullen

Denna ideella organisation från 2011 har fått sitt namn från grundarna som gärna bjuder på kanelbullar på alla sina resor. I Noluthando, Langa, Kapstaden, bakas det kanelbullar varje jul och glädjen, barnens sånger och skratt går inte att ta miste på. Här har Kanelbullen byggt en förskola för barn mellan 0-5 år med förutsättningar för pedagogik och resultat, vilket ger barnen en chans att komma in i skolsystemet och en möjlighet till ett bättre liv. Genom deras program kan du sponsra en elev och följa denna under skolgången, ni skapar en relation och du ger en flitig ung pojke eller flicka biljetten till en utbildning och ett liv. Världens bästa investering, vi lovar.

Varje krona som Kanelbullen får in går oavkortat till barnen och ungdomarna i Kanelbullen. Som sponsor är ni välkomna att besöka deras förskola i Noluthando. Genom åren har hundratals besökare via oss på Sydafrikaresor rest dit, och ett besök där lämnar ingen oberörd, skratt och gråt på samma gång.

Sagt om oss

Nyfiken på hur det är att resa med oss? Läs våra kunders egna omdömen här.

Har du rest med oss? Lämna ett omdöme!