Denna unika resa låter oss uppleva några av södra Afrikas guldkorn – spännande safari i Botswana, makalös natur i Victoriafallen i Zimbabwe samt underbara mat- och vinupplevelser i Kapstaden och vindistriktet Franschhoek. Vi startar vår resa i Kapstaden som av många anses vara en av världens vackraste städer. Här varvar vi ledig tid med utflykter till bland annat Godahoppsudden, Boulders Beach och en kåkstad. Sedan beger vi oss till Franschhoek, ”den franska hörnan”, där vi tillbringar dagarna med vinprovningar och utflykter. Vi tar oss sedan med flyg till Victoriafallen och ett av världens sju naturliga underverk. Slutligen korsar vi gränsen till Botswana för att besöka berömda Chobe National Park och upplever två dagar fyllda med oförglömlig safari.
När vill du resa?
27 dec 2021
09 jan 2022
Dag för dag
mån 27 dec
Äventyret ni har väntat på
Nu börjar äventyret! Idag lämnar vi Skandinavien och flyger till Istanbul där vi sammanstrålar och flyger vidare till Sydafrika.
Middag (flyg) ingår.
tis 28 dec
Ankomst Kapstaden
Vi landar idag i vackra Kapstaden som har fantastiskt mycket att erbjuda och börjar direkt med en kortare stadstur. Första stoppet är Signal Hill, varifrån vi har en fin utsikt över staden. Turen fortsätter med sevärdheter som Houses of Parliament, City Hall, Castle of Good Hope och Slave Lodge. Vi kan även välja att promenera i Company Gardens. Som avslutning besöker vi de traditionella Malay-kvarteren med sina trånga gator och moskéer. Någon gång under stadsturen äter vi eventuellt lite lunch på egen hand.
Vi checkar sedan in på vårt moderna och centralt belägna hotell i V&A Waterfront-området med gångavstånd till de trendigaste restaurangerna, affärer och småbutikerna. Middagen är på egen hand. Kapstaden har några av Afrikas bästa restauranger och guiden tipsar gärna om sina favoriter.
Boende på Radisson RED Cape Town
 ().
Frukost (flyg) ingår.
ons 29 dec
Utforska Kapstaden
Efter gårdagens långa resdag har vi lite sovmorgon. De som önskar upptäcka mer av Kapstaden kan exempelvis ta linbanan upp för Taffelberget som stoltserar med sina 1000 meter över havet. Den 360 graders roterande linbanan ger en fantastisk panoramabild av staden nedanför.
Lagom till lunch beger vi oss gemensamt ner till V&A Waterfront där vi äter en härlig gemensam lunch. Därefter besöker vi Shimanskys diamantmuseum och fabrik och får bland annat se hur diamantslipning går till från råsten till färdigt smycke. Detta är ett utmärkt tillfälle att handla prisvärda smycken och lösa stenar till grossistpriser! Eftermiddagen är ledig för att strosa runt eller ta färjan ut till Robben Island, ön som Nelson Mandela satt fängslad på i 18 av sina totalt 27 år i fängelse. Här får man möjlighet att se den lilla cell Nelson Mandela satt i och från båten ges det ett bra tillfälle att fotografera Kapstaden med de vackra bergen i bakgrunden.
Frukost och tvårätters lunch på Den Anker Restaurant ingår.
tor 30 dec
Dags för Godahoppsudden
Vi stiger upp tidigt och kör mot Cape Point-reservatet, Afrikas näst sydligaste spets. Längs vägen stupar klipporna 300 meter ner vilket är både dramatiskt och vackert! Vågar vi titta ner för de branta stupen kan vi, om vi har tur, se valar och delfiner. Vid Cape Point ”möts” Indiska Oceanens varma vatten och Atlantens kalla och bildar en lång vit linje ut mot horisonten, magnifikt! Den geografiska gränsen mellan världshaven går dock en bit längre österut, vid Cape Agulhas.
Vi kör vidare till Simons Town där vi äter lunch på en mysig restaurang som ligger nere vid stranden. Det ges även tid till att besöka pingvinerna vid Boulders Beach efter maten. Här har hundratals pingviner sina häckningsplatser och de är otroligt roliga att se när de vaggar omkring på stranden. Vi vänder oss hemåt och blir avsläppta på hotellet under sen eftermiddag. Vi rekommenderar att ni äter middag i det trendiga och fashionabla området Camps Bay nere vid havet. Runt denna halvmåneformade strand, strax utanför Kapstaden, ligger många fina restauranger i trivsamma miljöer.
Frukost och tvårätters lunch på Seaforth Restaurant ingår.
fre 31 dec
Ledig dag i Kapstaden
Vi har dagen ledig för att upptäcka staden på egen hand. Här kan vi shoppa i det moderna V&A Waterfront, det stora Century City (Canal Walk) eller fynda i småbutikerna längs Loop och Long Street. Kanske lockar en lugn promenad längs havet på Beach Road i Sea Point? De som är badsugna kan ta sig till stränderna Clifton & Camps Bay som ligger strax utanför staden, bara en kort taxiresa bort. För den som vill spela golf finns det flera golfbanor att välja mellan och guiden hjälper gärna till att boka bana och transport dit.
Ikväll samlas vi för en gemensam middag på en riktigt färgsprakande afrikansk restaurang. Här kommer vi att få smaka en stor variation av afrikanska rätter från hela kontinenten. Vi äter 14 rätter med varierad smak och tillagning. Det brukar råda feststämning med avslappnad stil och mellan rätterna bjuds det på afrikansk dansuppvisning. En sann upplevelse för både öga och gom!
Frukost och middag på GOLD Restaurant ingår.
lör 1 jan
Kapstaden – Franschhoek
Idag beger vi oss ut på nya äventyr. Dagen börjar med ett besök i en kåkstad där vi träffar lokalbefolkningen och på ett intressant vis lär oss mer om deras vardag. Vi lämnar Kapstaden och kör österut mot Stellenbosch där vi börjar med en brandyprovning på Van Ryns Brandy Distillery. En kortare stadstur med buss följer för att lära känna staden som är Sydafrikas näst äldsta stad. Stellenbosch är en vacker gammal universitetsstad med intressant arkitektur, så kallad Cape Dutch style och är väldigt promenadvänlig. Vi avrundar med att, under en timme eller två, strosa runt och äta lunch på egen hand.
Efter lunch åker vi till den mysiga staden Franschhoek där vi gör en kort stadstur med buss innan vi checkar in på vårt boende. Boendet är vackert beläget vid en mindre sjö med häpnadsväckande utsikt över omgivningarna.
Boende på L’Ermitage Franschhoek Chateau & Villas
 ().
Frukost ingår.
Körsträcka ca 90 km.
sön 2 jan
Rofyllt i Franschhoek
Dagen är ledig för egna aktiviteter. Franschhoek kallas även ”den franska hörnan” och här har vi möjlighet att strosa runt och bekanta oss med det lilla samhället bland spännande arkitektur, ombonade butiker och inte minst göra ett besök på den delikata choklaterian. Varför inte åka ut på vinprovning med ett lokalt företag som kör er mellan olika gårdar. På kvällen samlas vi för att äta en gemensam middag på La Petite Ferme, en restaurang i Franschhoek som erbjuder fantastisk mat som serveras till en underbar utsikt.
Frukost och tvårätters middag på La Petite Ferme ingår.
mån 3 jan
Historiska vingårdar i Franschhoek
Efter frukost kör vi ut i det vackra, lummiga landskapet för en dag full av vinupplevelser. I området ligger vingårdarna tätt och landskapet är bedårande vackert med bergen i bakgrunden som sluttar ner mot Indiska Oceanen. Morgonen börjar med ett besök på vingården Simonsig där vi provar gårdens viner och får se hur sabrering går till. Vi åker vidare till Boschendal Wine Estate, en av de äldsta vinproducenterna i Sydafrika (med anor från 1685). Med vinrankor runt omkring intar vi en härlig picknicklunch. Ett perfekt avslut på vår vistelse i Franschhoek och Sydafrika.
Idag beger vi oss tidigt till flygplatsen i Kapstaden. Härifrån flyger vi först till Johannesburg och sedan vidare till Victoriafallen i Zimbabwe. När vi landar möts vi av en lokalguide som kör oss in till staden och Victoriafallens finaste och mest anrika hotell, The Victoria Falls Hotel. Här har engelska monarker och kändisar från hela världen bott. Hotellet har en spektakulär utsikt över vattenfallen samt bron som förbinder Zimbabwe och Zambia varifrån man kan hoppa ett av världens mest vågade bungyjump…
Resten av dagen är ledig för att njuta av det underbara hotellet som har flera restauranger, pool, spa och en vacker trädgård.
Boende på Victoria Falls Hotel
 ().
Frukost ingår.
ons 5 jan
Makalösa Victoriafallen
På morgonen blir vi hämtade av en lokalguide och gör en kort promenad ner till själva nationalparken. Vi går en rundtur på ca 1,5 timme genom regnskogen och besöker de olika utsiktsplatserna. Härifrån har vi den bästa utsikten över vattenfallen som är hela 1,7 km breda och räknas till en av världens sju naturliga underverk. Guiden berättar om hur vattenfallen har formats, om kolonialtiden och hur det gick till när den förste europén upptäckte fallen. Ta med kamera och glöm inte regnrock då det är konstant fuktigt i luften när de gigantiska vattenmassorna forsar ned i de djupa ravinerna och ångmolnen reser sig och faller ner som små regndroppar över landskapet.
Eftermiddagen är ledig för egna aktiviteter. Vi erbjuder helikopterturer över vattenfallen, elefantridning, flygning med ultralätta flygplan och en hel del andra aktiviteter. Alternativt tar man en promenad eller ligger vid poolen och tar det lugnt. Ett tips inför middagen är att prova en sexrätters avsmakningsmeny på hotellets ”fine dining” restaurang, The Livingstone Room.
Frukost ingår.
tor 6 jan
Victoriafallen – Chobe National Park
Idag åker vi västerut mot gränspassagen för att resa in i Botswana där vi skall göra vår safari. Det tar drygt en timme att komma till gränsen. Efter att vi fått vår stämpel i passet kör vi vidare till Kasane och vårt boende på Chobe Safari Lodge som ligger utmed Chobe River. På lodgen finns pool, skönhetssalong, squashbana och restaurang.
Vi kommer fram till vår lodge och har under eftermiddagen vår första safari, vilket är för många en av resans höjdpunkter! Guiden berättar om allt vi ser, från smått till stort. Vi avslutar dagen med en välsmakande middag med gnistrande stjärnor och rytande lejon i fjärran.
Boende på Chobe Safari Lodge
 ().
Frukost, lunch och middag ingår.
Körsträcka ca 90 km.
fre 7 jan
Safari i Chobe National Park
Vi vaknar tidigt och efter lite värmande dryck beger vi oss ut på safari. Med vinden i ansiktet färdas vi i öppna Landrover och kommer på så vis nära naturen och dess lukter och ljud. Vi spanar efter allt som rör sig! Det här är den bästa tiden för safari då djuren är aktiva. Efter safarin återvänder vi till lodgen för frukost för att sedan ta det lugnt och njuta fram till lunch.
På eftermiddagen väntar en kryssning på floden för att spana efter elefanter och bufflar. De är en vanlig syn längs floden och kommer förhoppningsvis ner till strandkanten för att dricka lite vatten. Längs med flodbanken ser vi även krokodiler som spanar i vassen och flodhästar som kommer ner för ett eftermiddagsdopp. Vi vänder tillbaka mot lodgen och har sedan lite tid att göra oss i ordning inför middagen.
Frukost, lunch och middag ingår.
lör 8 jan
Ta vara på sista dagen
Vi avslutar vår vistelse i Botswana med en flodsafari och får en sista chans att se djuren som lever i och runt vattnet. Vi checkar ut efter frukosten och kör tillbaka till flygplatsen i Victoriafallen och därifrån flyger vi hem via Johannesburg.
Frukost och middag (flyg) ingår.
sön 9 jan
Hemkomst
Efter en resa med många upplevelser och intryck landar vi i Skandinavien igen.
Frukost (flyg) ingår.
Prisdetaljer
Priset inkluderar
Flyg t/r från Skandinavien till Sydafrika.
Alla regionala och inrikes flygsträckor enligt program.
Samtliga flygskatter, dessa kan ändras.
Rundresa i Sydafrika med buss enligt program.
4 övernattningar i Kapstaden med frukost.
3 övernattningar i Franschhoek med frukost.
2 övernattningar på Victoria Falls Hotel i Zimbabwe med frukost.
2 övernattningar på Chobe Safari Lodge i Botswana med helpension.
Kort stadstur i Kapstaden.
Lunch på Den Anker Restaurant.
Inträde till Shimansky diamantmuseum och fabrik.
Lunch på Seaforth Restaurant.
Heldagstur till Godahoppsudden inkl. inträde till Boulders Beach och Cape Point.
Middag på GOLD Restaurant.
Besök i en kåkstad.
Brandyprovning på Van Ryns Brandy Distillery.
Kort stadstur i Stellenbosch.
Kort stadstur i Franschhoek.
Middag på La Petite Ferme i Franschhoek.
Vinprovning på Simonsig Wine Estate.
Picknicklunch på Boschendal Wine Estate.
Transfer från flygplatsen i Victoriafallen till hotellet.
Guidad tur vid Victoriafallen.
Transfer från Victoriafallen till Chobe Safari Lodge.
4 safari i öppna fordon/båt med utbildad engelsktalande guide/viltvårdare i Chobe National Park.
Transfer från Chobe Safari Lodge till flygplatsen i Victoriafallen.
Svensktalande auktoriserad guide under hela resan.
All dricks på restauranger och till hotellpersonal, busschaufförer, bärarna på flygplatser samt till guiderna i nationalparken.
Dricks till guide.
I priset ingår inte
Extra aktiviteter (med engelsktalande guide).
Eventuellt enkelrumstillägg, 8 900 kr/person.
Double entry visum för Zimbabwe som ordnas på plats, ca 45 USD/person.
Anmälan
En anmälningsavgift på 3 000 kr per person betalas i samband med anmälan. Resan kan bli fullbokad snabbt och vi förbehåller oss att då inte acceptera några vidare anmälningar.
Minimum 14 personer, maximum 24 personer. Vid för få anmälningar kan resan ställas in.
Med reservation för ändringar i pris, program och gruppens storlek.
OBS! Vissa mindre ändringar kan förekomma. Restauranger och vingårdar som är med i programmet kan ändras beroende på tillgång och säsong.
Genom att använda den här webbplatsen godkänner du att vi använder cookies på det sätt som anges här: Läs mer om cookies. Stäng
Privacy & Cookies Policy
Privacy Overview
This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these cookies, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may have an effect on your browsing experience.
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.