Under denna resa bestämmer ni själva hur aktiv ni vill att er semester ska vara. Låt era humör, intressen och behov vägleda er! Nedan ser ni schemat över vilka aktiviteter som finns att tillgå under de olika dagarna, dessa är fasta. Ankomst- och avresedag är flexibla. Dock rekommenderas minst 3 nätter. Detta kan med fördel kombineras med några dagars safari och boende på Nyati Safari Lodge i Sydafrika.
Dag 1: Avresa från Skandinavien
Dag 2: Ankomst
Ni ankommer till Vilanculos Airport i Moçambique. Här möts ni av Nyatis personal som transporterar er med helikopter eller båt till lodgen. Detta naturreservat erbjuder en fantastisk miljö för semester. När ni kommer fram väntar en god lunch på er, därefter hålls ett informationsmöte för att ordna ert personliga semesterprogram så att det blir precis som ni själva vill ha det. Ni får sedan ledig tid till att ta ett dopp i Indiska Oceanens kristallklara vatten, svalka er i poolen eller koppla av på den stora terrassen och komma till insikt om att ni nu anlänt till paradiset.
Kvällen inleds med en välkomstdrink följt av en god middag i lodgens restaurang.
Dag 3: Vattensporter och Sunset Cruise
Efter att ni vaknat upp och avnjutit en härlig frukost, kan ni ta en tur till stranden där personalen hjälper er att välja från ett utbud av aktiviteter, såsom vindsurfing, segling i Hobie Cats och kajaker, trampbåt och snorkling. Den som gillar dykning kan hyra en båt och åka ut till ett korallrev för att dyka ner i djupet och utforska denna underbara värld som finns under ytan. Man kan också prova dykarskola där man får hjälp av professionella instruktörer. Det finns möjlighet att ta dykcertifikat. Den som hellre vill hålla sig ovanför ytan kan åka ut på djuphavsfiske, turer som normalt pågår mellan 05.00-11.00. Dykning och djuphavsfiske ingår ej, utan betalas separat.
På eftermiddagen kan ni delta i en inkluderad Sunset Cruise som är precis vad det låter som, en kryssning i solnedgången. Ni spenderar 1,5 timme ute på havet och njuter av en fin solnedgång med en god drink i handen, innan ni återvänder tillbaka till lodgen för en utsökt middag.
Dag 4: Avkoppling och nöje
Idag kan ni ta en dag till avkoppling eller välja bland Nyatis många strandaktiviteter. Ni kan också åka med på en heldagstur till sjöss – en spännande dag med nöje och avkoppling. Vattnet i området är särskilt känt för sina sällsynta och hotade marina arter, såsom Dugong och havssköldpadda. Flera delfiner och mantor finns i området, och under säsongen maj-november kan man skåda valar. Djuphavsfiske, snorkling och valskådning är några av de aktiviteter som ni kan delta i under denna dag. På eftermiddagen vänder ni tillbaka och kommer fram till lodgen där det är uppdukat för en härlig grillfest på stranden.
Dag 5: Besök i fiskeby
Vilanculos Coastal Wildlife Sanctuary har mer att erbjuda än långa stränder, sol och hav. Våtmark med mangroveträsk och gyttja är hem till stora mängder av pelikaner och flamingos. Ni besöker en liten lokal fiskeby där några fiskare lever i små hyddor med jordgolv och lagar mat över öppen eld. Efteråt kan ni ha picknick på en strand på någon av de närliggande öarna (betalas separat). På kvällen kommer ni tillbaka till lodgen för en grillfest på stranden.
Dag 6: Segling i Bazaruto Archipelago
Bazaruto Archipelago består av fyra stora öar och en kedja av tropiska öar och sandbankar. Ni kan följa med på en inkluderad segling runt dessa öar, där ni får många fina möjligheter till att bada och snorkla. När ni kommer tillbaka till lodgen kan ni njuta av cocktails på terrassen och sedan väntar en utsökt middag, fint uppdukad vid den upplysta poolen.
Dag 7: Hemresa
Dagen är avsatt för valfria aktiviteter, avkoppling på stranden eller på lodgens trevliga poolområde. På eftermiddagen gör ni er i ordning för att börja er långa resa hem igen till Skandinavien.
Dag 8: Hemkomst

